Wyrok w sprawie wątku Antonowa

Afera mielecka rozpoczęła się w 1998 roku, kiedy to doszło do spektakularnego aresztowania członków / pracowników WSK PZL Mielec oraz pełnomocników zagranicznej spółki Grand Ltd. Prokurator oskarżył ich o przywłaszczenie mienia wysokiej wartości w kwocie przekraczającej 15 mln złotych, fałszowanie dokumentów, a także przyjmowanie korzyści majątkowych.

Podejrzani (w tym Józef Gaj oraz Andrzej Gaj) zostali tymczasowo aresztowani, nie usłyszawszy formalnych zarzutów. Tymczasem prokurator cały czas poszukiwał dowodów, jakby bojąc się że te, które zgromadziło tej pory mogą być niewystarczające. Dlatego w sprawie pojawiały się kolejne materiały obciążające, dotyczące m.in. szantażu, nakłaniania do współpracy.

Sąd jednak nie dał wiary tym materiałom, dlatego zdecydował się na zwolnienie za kaucją podejrzanych.

W latach 2004-2010 odbyło się kilkadziesiąt posiedzeń sądu. Wreszcie na mocy wyroku Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu Józef Gaj uniewinniony został. Podobnie jak część oskarżonych (kilku w 2004 roku poddali się dobrowolnej karze w zawieszeniu).

Prokurator nie dał jednak za wygraną. Dlatego strony złożyły apelację do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Pierwsze posiedzenie odbyło się w listopadzie 2011 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>