Początek afery mieleckiej

Od 1997 roku do Urzędu Ochrony Państwa zaczęły wpływać informacje o możliwych „przekrętach”, jakich dopuszczali się reprezentanci zagranicznej spółki Grand Ltd. wraz z szefami WSK PZL Mielec. W kwietniu rzeszowska delegatura UOP przesłała do prokuratury akta, które związane były ze śledztwem w sprawie przywłaszczenia przez pełnomocników Grand Ltd. (wśród których znalazł się Józef Gaj i jego brat – Andrzej Gaj) wysokich honorariów.

W czerwcu 1998 roku doszło do aresztowania członków WSK PZL Mielec oraz reprezentantów współpracującej z zakładem zagranicznej firmy. W ten sposób sprawa ta została okrzyknięta jako afera mielecka.

Prokuratura zarzucała braciom Gaj przygarnięcie mienia o wartości ok. 16 mln złotych w ramach wynagrodzenia za doprowadzenie do ugody z ukraińską fabryką samolotów w sprawie licencji do Skytruck. Natomiast przedstawicielom WSK PZL Mielec – fałszowanie dokumentów, przyjmowanie korzyści majątkowych oraz ogólnie – działanie na szkodę zakładu.

Prowadzone w sprawie tzw. afery mieleckiej śledztwo wraz z postępowaniem sądowym zakończyło się dopiero po kilkunastu latach. Zaś sam akt oskarżenia pojawił się w 2002 roku – niemalże 5 lat po pierwszych aresztowaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>